Licówka − uzupełnienie protetyczne stanowiące cienką płytkę ceramiczną licującą przednie (przedsionkowe) powierzchnie zębów (zazwyczaj przednich) w celach przeważnie estetycznych.
Wskazania do zastosowania licówek
- przebarwienie korony zęba – powstałe w wyniku martwicy zęba, stosowania leków w dzieciństwie, fluorozy, bądź wad rozwojowych szkliwa
- korekta kształtu zęba – licówka pozwala na wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zęba w zależności od potrzeb, dlatego można ją stosować, gdy kształt zęba jest zaburzony
- złamanie brzegu siecznego zęba przedniego – licówki w takiej sytuacji sprawdzają się lepiej i są bardziej estetyczne niż zwykłe wypełnienia kompozytowe, gdyż w przypadku tych drugich istnieje ryzyko utraty wypełnienia ze względu na duże siły działające w tym miejscu
- zamknięcie przerw między zębami (diastemy) – dzięki licówkom można zmniejszyć, bądź całkowicie zamknąć przerwy między zębami, które często są przyczyną dyskomfortu jaki odczuwają osoby je posiadające
Przeciwwskazania do zastosowania licówek
- nieprawidłowości zgryzowe
- parafunkcje
- bruksizm
- brak lub niewystarczająca higiena jamy ustnej
- zęby o niewielkich rozmiarach
- braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia, które nie zostały uzupełnione np. za pomocą protez
- ząb bardzo zniszczony, bądź z rozległymi wypełnieniami
Korona – stałe uzupełnienie protetyczne odtwarzające znaczny ubytek korony zęba. Korony mogą być wykonywane ze stopu metalowego, akrylu, stopu metalowego licowanego (pokrywanego od widocznej strony licowej korony) akrylem, kompozytem lub ceramiką; stosuje się również korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, wytwarzane za pomocą technologii CAD/CAM. Korona protetyczna bywa również częścią mostu protetycznego, którego wykonanie umożliwia uzupełnianie braków międzyzębowych.
Korony tymczasowe, wykonane z materiałów kompozytowych lub stopu aluminium, zakładane są pacjentom oczekującym na wykonanie korony stałej, zwykle nie dłużej niż kilka tygodni.
Protezy stomatologiczne – są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.
Zasadniczo dzieli się je na dwie grupy:
- protezy stomatologiczne ruchomeskładają się z płyty pokrywającej część podniebienia (podczas gdy protezy całkowite pokrywają je w pełni) – gdy płyta wykonana jest ze stopu metalu jest to tzw. proteza szkieletowa – oraz osadzonych na płycie zębów(produkowanych fabrycznie); w protezach częściowych osadza się także klamry, utrzymujące tę protezę; dzielimy na:
- całkowite – odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym,
- częściowe – odbudowujące część łuku zębowego, gdy pacjent posiada wciąż część zębów własnych;
- protezy stomatologiczne stałe, trwale umocowane w jamie ustnej; są to:
- wkłady koronowe (Inlay, Onlay, Overlay),
- wkłady koronowo-korzeniowe,
- korony protetyczne,
- licówki,
- mosty,
- implanty (na których odbudowuje się koronę zęba).
Inlay, onlay, overlay – stałe uzupełnienie protetyczne, odbudowujące zniszczone tkanki zęba które wykonuje się bez zbędnego szlifowania. Najczęściej wykonane w 100% z porcelany dobranej do koloru uzębienia.
Wkład koronowo-korzeniowy – rodzaj uzupełnienia protetycznego wzmacniający korzeń zęba oraz odbudowujący utraconą środkową część korony zęba. Występuje najczęściej w postaci metalowego sztyftu umieszczonego w korzeniu zęba, na który następnie zakładana jest korona protetyczna.
Zbudowany jest z:
- części korzeniowej – umieszczanej w kanale korzenia
- części koronowej – wystającej ponad nią, na której umieszczona będzie korona.
Wkład koronowo-korzeniowy może być wykonany ze stopów stali, złota, włókna szklanego, bądź tlenku cyrkonu.
Możliwość zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego jest często jedynym wyjściem pozwalającym na odbudowę bardzo zniszczonej, bądź złamanej korony zęba. Stan korzenia nie zawsze jednak na to pozwala, dlatego stomatolog za każdym razem wykonuje zdjęcie rentgenowskie i na jego podstawie kwalifikuje korzeń do odbudowy protetycznej. Korzeń powinien mieć odpowiednią długość oraz być prawidłowo przeleczony kanałowo.
Szyna relaksacyjna – przezroczysta nakładka o grubości 1,5 – 2 mm, wykonana na uzębienie pacjenta. Stosowana jest pomocniczo w leczeniu bruksizmu.
Szyna terapeutyczna – przezroczysta nakładka o różnej grubości, wykonana na uzębienie pacjenta. Stosowana jest w leczeniu nieprawidłowości zgryzowych.